1812AA122JAT1A\SB
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 1200PF 1KV C0G/NP0 1812
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
1812AA122JAT1A\SB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1200 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.087" (2.20mm)