FK11X5R0J107MR006
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 100UF 6.3V X5R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FK11X5R0J107MR006 PDF
Type Description
Series:FK
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)