VJ0603V475ZXQCW1BC
Description
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 0603
DataSheet
VJ0603V475ZXQCW1BC PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.037" (0.95mm)