RH525C336MA3RA3
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 33UF 50V X7R SMD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
RH525C336MA3RA3 PDF
Type Description
Series:RH
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL (Stacked)
Ratings:-
Applications:SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:Stacked SMD, 8 J-Lead
Size / Dimension:0.421" L x 0.421" W (10.70mm x 10.70mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.323" (8.20mm)