SR401A473JARTR1
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.047UF 100V NP0 RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SR401A473JARTR1 PDF
Type Description
Series:SkyCap® SR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.047 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):0.460" (11.68mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)