65N103MCJIA
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 10000PF 250VAC RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
65N103MCJIA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250VAC
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X2, Y3
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)