DHSF44G341ZDXB
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
CAP CER 340PF 40KV Z5U DISK
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
DHSF44G341ZDXB PDF
Type Description
Series:DHS
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:340 pF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:40000V (40kV)
Temperature Coefficient:Z5U
Operating Temperature:10°C ~ 85°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Requires Holder
Package / Case:Disk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension:0.945" Dia (24.00mm)
Height - Seated (Max):1.673" (42.50mm)