GRM21BC81C475KA88K
Description
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0805
DataSheet
GRM21BC81C475KA88K PDF
Type Description
Series:GRM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X6S
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.053" (1.35mm)