ECJ-2YF1C155Z
Description
CAP CER 1.5UF 16V Y5V 0805
DataSheet
ECJ-2YF1C155Z PDF
Part Status:Obsolete
Capacitance:1.5 µF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.049" (1.25mm)