62O222MGGCM
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 2200PF 400VAC RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
62O222MGGCM PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Capacitance:2200 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400VAC
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y2
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)