660C10AED68
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 6800PF 10KV Z5U AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
660C10AED68 PDF
Type Description
Series:Cera-Mite 660C
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6800 pF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:10000V (10kV)
Temperature Coefficient:Z5U
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:1.457" Dia x 0.512" L (37.00mm x 13.00mm)