HBZ560MBBCF0KR
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 56PF 2KV RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
HBZ560MBBCF0KR PDF
Type Description
Series:HBZ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:56 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)