HCU331KBCDJ0KR
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 330PF 3KV N750 RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
HCU331KBCDJ0KR PDF
Type Description
Series:HCU
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:3000V (3kV)
Temperature Coefficient:N750
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)