PS0055BE50160BJ1
Description
CAP CER 500PF 5KV R85 DISK
DataSheet
PS0055BE50160BJ1 PDF
Part Status:Active
Capacitance:500 pF
Tolerance:±6%
Voltage - Rated:5000V (5kV)
Temperature Coefficient:R85
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:2.244" Dia (57.00mm)
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)