MR075E225ZAA
Description
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL
DataSheet
MR075E225ZAA PDF
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:Z5U
Operating Temperature:10°C ~ 85°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.490" L x 0.140" W (12.44mm x 3.55mm)
Height - Seated (Max):0.490" (12.44mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.400" (10.16mm)