660C30ACD15
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 1500PF 30KV X7R AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
660C30ACD15 PDF
Type Description
Series:Cera-Mite 660C
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:30000V (30kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:1.457" Dia x 0.787" L (37.00mm x 20.00mm)