HDE472MBDEJ0KR
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 4700PF 4KV RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
HDE472MBDEJ0KR PDF
Type Description
Series:HDE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:4000V (4kV)
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.492" (12.50mm)