CKR23BX562KM
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 5600PF 200V BX 2-DIP
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CKR23BX562KM PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39014, CKR23
Package:Tube
Part Status:Active
Capacitance:5600 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:BX
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:High Reliability
Failure Rate:M (1%)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:2-DIP
Size / Dimension:0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
Height - Seated (Max):0.195" (4.95mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.325" (8.25mm)