MR085A154KAA
Description
CAP CER 0.15UF 50V NP0 RADIAL
DataSheet
MR085A154KAA PDF
Type Description
Series:Ceralam® MR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.15 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.490" L x 0.240" W (12.44mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max):0.490" (12.44mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.400" (10.16mm)