AU03YC103KA76N
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
AU03YC103KA76N PDF
Type Description
Series:AU
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Gold Flash Termination
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.90mm)