SR401A333JAR
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.033UF 100V C0G/NP0 RAD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SR401A333JAR PDF
Type Description
Series:SkyCap® SR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.033 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):0.460" (11.68mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)