5550B472K602LE
Manufacturer
NOVACAP
VIGOR # :
Description
CAP CER 4700PF 6KV X7R RAD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
5550B472K602LE PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:6000V (6kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.700" L x 0.402" W (17.78mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):0.775" (19.68mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.580" (14.73mm)