VJ3640Y335KXBAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
VIGOR # :
Description
CAP CER 3.3UF 100V X7R 3640
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
VJ3640Y335KXBAT PDF
Type Description
Series:VJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:3640 (9110 Metric)
Size / Dimension:0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.086" (2.18mm)