S472Z33Y5VN6UV0R
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 4700PF 1KV Y5V RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
S472Z33Y5VN6UV0R PDF
Type Description
Series:S
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-30°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)