GA0805Y183MXXBC31G
Manufacturer
Vishay / Vitramon
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.018UF 25V X7R 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
GA0805Y183MXXBC31G PDF
Type Description
Series:GA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.018 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)