S102K39X7RP6UK5R
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
S102K39X7RP6UK5R PDF
Type Description
Series:S
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)