560L104YTRD
Manufacturer
American Technical Ceramics
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 16V 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
560L104YTRD PDF
Type Description
Series:UBC™ ATC 560L
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:-20%, +25%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.024" (0.61mm)