C2220C225MAR2CT500
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 2.2UF 250V X7R SMD - 500
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C2220C225MAR2CT500 PDF
Type Description
Series:KPS SMD Comm X7R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL (Stacked)
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.217" (5.50mm)