CS0603KRX7R9BB183
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0603
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CS0603KRX7R9BB183 PDF
Type Description
Series:CS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.018 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.037" (0.95mm)