1206CA102MAT1A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER SMD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
1206CA102MAT1A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:600V/630V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)