KTD500B335M32A0T00
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
KTD500B335M32A0T00 PDF
Type Description
Series:NTD
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:SMPS Filtering
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)