HFZ151MBFEF0KR
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 150PF 6KV RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
HFZ151MBFEF0KR PDF
Type Description
Series:HFZ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6000V (6kV)
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.492" (12.50mm)