3AX392K3
Manufacturer
Semtech
VIGOR # :
Description
CAP CER 3900PF 3KV X7R NONSTND
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
3AX392K3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3900 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:3000V (3kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:Nonstandard SMD
Size / Dimension:0.370" L x 0.350" W (9.40mm x 8.90mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.252" (6.40mm)