YNA15B3A0G105MT009N
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 1UF 4V X5R 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
YNA15B3A0G105MT009N PDF
Type Description
Series:YNA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:4V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:Controlled ESR
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.014" (0.35mm)