CK12BX470K
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP CER 47PF 100V BX AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CK12BX470K PDF
Type Description
Series:Military, MIL-C-11015, CK12
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:47 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:BX
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:High Reliability
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.06mm)