SC1812KKX7RWBB102
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 250VAC X7R 1812
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SC1812KKX7RWBB102 PDF
Type Description
Series:SC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:X1
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:0.189" L x 0.126" W (4.80mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.087" (2.20mm)