DGH255Q5R5
Description
CAPACITOR 2.5F -10% +30% 5.5V TH
DataSheet
DGH255Q5R5 PDF
Part Status:Active
Capacitance:2.5 F
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):140mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.610" (15.50mm)
Size / Dimension:0.827" L x 0.433" W (21.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):0.945" (24.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C