106DCR2R3SGU
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP 10F -20%, +50% 2.3V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
106DCR2R3SGU PDF
Type Description
Series:DCR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 F
Tolerance:-20%, +50%
Voltage - Rated:2.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):220mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C