304DCN2R7SCBB
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP 300MF -20%, +50% 2.7V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
304DCN2R7SCBB PDF
Type Description
Series:DCN
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:300 mF
Tolerance:-20%, +50%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1Ohm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 60°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 60°C