JUWT1105MCD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP 1F 20% 2.7V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
JUWT1105MCD PDF
Type Description
Series:EVerCAP® JUW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1 F
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):4Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C