TV1625-3R0256-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 25F -10% +30% 3V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
TV1625-3R0256-R PDF
Type Description
Series:TV
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:25 F
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):18mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.650" Dia (16.50mm)
Height - Seated (Max):1.122" (28.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C