257DER2R5SDP
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP 250F -20% +50% 2.5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
257DER2R5SDP PDF
Type Description
Series:DER
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:250 F
Tolerance:-20%, +50%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):18mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.224" (56.50mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C