407DER2R5SWEZ
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP 400F -20% +50% 2.5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
407DER2R5SWEZ PDF
Type Description
Series:DER
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:400 F
Tolerance:-20%, +50%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):10mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 60°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.441" (62.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C