LP08202R7335
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
CAP 3.3F 20% 2.7V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
LP08202R7335 PDF
Type Description
Series:LP
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3.3 F
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):75mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:-
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C