SCAP,PBLS-3.33/8.1
Manufacturer
Tecate Group
VIGOR # :
Description
CAP 3.33F -10% +20% 8.1V UCAP PK
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
SCAP,PBLS-3.33/8.1 PDF
Type Description
Series:PBLS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3.33 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:8.1 V
ESR (Equivalent Series Resistance):240mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Termination:Wire Leads with Connector
Mounting Type:User Defined
Package / Case:Module, Wire Leads
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.280" L x 0.453" W (32.50mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max):1.417" (36.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C