HSL1225-3R8127-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP HYBRID 120F 20% 3.8V TH
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
HSL1225-3R8127-R PDF
Type Description
Series:HSL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:120 F
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:3.8 V
ESR (Equivalent Series Resistance):200mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 60°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.508" Dia (12.90mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 60°C