DGH205Q2R7
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAPACITOR 2F -10% +30% 2.7V TH
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
DGH205Q2R7 PDF
Type Description
Series:DGH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2 F
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):130mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C