DSF106Q3R0
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
10F 3.0V 10*30
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
DSF106Q3R0 PDF
Type Description
Series:DSF
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 F
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):40mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C