BCAP0050 P270 X01
Description
CAP 50F -10% +20% 2.7V T/H
DataSheet
BCAP0050 P270 X01 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:50 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):16mOhm
Lifetime @ Temp.:-
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C