LIC1235RS3R8406
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
CAP LITHIUM ION 40F 20% 3.8V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
LIC1235RS3R8406 PDF
Type Description
Series:RS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:40 F
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:3.8 V
ESR (Equivalent Series Resistance):70mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:-
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SKELMOD 102V
SKELMOD 102V
SKELMOD 102V MODULE 88F 102V